З початком масованих ударів по енергоструктурі України та тривалих відключень світла, ціни на автономні системи енергопостачання стрімко зросли.
У грудні 2022 року купити літієві акумулятори можна було лише після тривалого очікування, яке могло досягати місяця та більше. Але криза, як відомо – це ще час нових можливостей.
Кращі українські акумулятори: їхній час скоро настане
Україна вже розглядає варіанти відновлення та розвитку своєї енергетичної галузі. В цих розробках дуже багато уваги приділяється генерації за допомогою відновлюваних джерел енергії. А отже неминуче постає питання, як компенсувати їх нестабільність виробництва електроенергії. Один із найперспективніших напрямків – це створення промислових накопичувачів електроенергії, які зможуть із мінімальними затримками компенсувати недобаланс у системі. Спочатку потреба у таких сховищах оцінюється щонайменше в 1 ГВт, вони мають замінити розбиті теплові електростанції. Згодом потреба лише зростатиме, оскільки вже морально застарілі ТЕС повністю вичерпають свій ресурс. Для цього будуть потрібні електрохімічні накопичувачі енергії, сьогодні – це практично безальтернативно – літієві акумулятори.
Україна має чудові стартові можливості для розвитку виробництва літієвих акумуляторів:
- Великі запаси промислового літію – лише з розвіданих родовищ вони становлять близько 10% від усіх світових запасів.
- Велика власна потреба в акумуляційних системах – йдеться як про промислові системи накопичення та зберігання електроенергії, так і про створення автономних систем енергопостачання на підприємствах і для приватних будинків.
- Окремо варто зазначити запровадження у Євросоюзі «податку на викиди». Тепер продукція, під час виробництва якої було перевищено норми викиду вуглекислого газу, оподатковуватиметься додатковим податком. Тому українським виробникам належить вирішити завдання зі зниження використання викопних ресурсів на користь відновлюваної енергетики. І тут не обійтися без великих накопичувачів енергії на основі літієвих акумуляторів.
- Наявність потенційних інвесторів, насамперед – європейських. В останні роки європейські політики відзначають залежність від Китаю, що катастрофічно зросла, в плані постачання акумуляторів і сировини для їх виробництва, насамперед – літію. Крім того, Китай запроваджує все більше обмежень як на експорт сировини (насамперед – літію), так і технологій. Тому Євросоюз намагатиметься мінімізувати залежність від імпортних поставок, насамперед – від Китаю, відносини з яким поступово псуються, шляхом розвитку власного виробництва.
Шанси є, треба тільки грамотно ними скористатися, і вже за відносно невеликого проміжку часу найкращі українські акумулятори зможуть нав’язати конкуренцію на світовому ринку.