Баня має сприятливий вплив на всі органи організму, починаючи зі шкіри. Адже невипадково обмивання тіла відбувалося з метою очищення.
Можете заперечити, мовляв, серце та легені – важливіші органи, ніж шкіра. Але саме вона є показником вашого здоров’я. Якщо людина бліда або має шкіру з жовтуватим відтінком, вона явно не здорова. До того ж шкіра безпосередньо стикається з внутрішніми органами, що забезпечують життєдіяльність всього організму в цілому, та впливає на процеси, пов’язані з обміном речовин.
Шкіра першою вступає в контакт із навколишнім середовищем і сприймає різні відчуття. Від зовнішніх рецепторів шкіри передаються повідомлення про приємні чи небезпечні впливи до вищого нервового центру.
Опорно-руховий апарат
Зміна погоди несприятливо позначається на стані здоров’я багатьох людей: кістки болять, суглоби ниють, а в результаті погіршується настрій. Малорухливий спосіб життя (часто через нашу лінощі) призводить до передчасного старіння організму. Виникає відкладення солей, що спричиняє хворобливі відчуття, одеревеніння м’язів і суглобів, а зрештою – остеохондроз, артрит, артроз тощо. А як приємно та корисно попарити кісточки у лазні! Вже в перші хвилини присутності у парній виявиться гарний ефект.
Мужним ревматизмом слід ставитися до лазні з обережністю, оскільки при охолодженні після парильні можуть початися неприємні реакції у зв’язку з загостреною сприйнятливістю до холоду. Однак відмовлятися від відвідування сауни не варто. Обов’язково порадьтеся з лікарем.
Якщо ви страждаєте набряклістю та одеревінням рук та ніг, неодмінно вирушайте у лазню. Добре розпаривши м’язи та суглоби, зробіть цілющі ванни для ніг і рук з ромашки, березових бруньок, чистотілу протягом 15-30 хвилин. Розпарене тіло найбільше чутливе до сприйняття дії лікувальних трав. Такі процедури можна проводити досить часто.
Під впливом пари із суглобів та кісток виводяться небажані продукти розпаду речовин, які надходять до людського організму ззовні. М’язи при ширянні віником набувають еластичність і пружність, оскільки відбувається виведення солей та молочної кислоти, вони виходять з організму з потом.
Серцево-судинна система
Підвищена температура сауни або лазні викликає зміну в серцево-судинній системі. На початку банної процедури тиск у крові підвищується, але невдовзі рахунок розширення судин під впливом тепла – знижується. Зростає частота скорочень серцевого м’яза, що тренує та стимулює її. Внаслідок прискорення циркуляції крові та розширення судин виключаються шкідливі сполуки та інші застійні явища.
Які страждають на гіпертонічну хворобу повинні обов’язково порадитися з лікарем. При зниженому тиску, після того, як ви спітніли в парильні, вилийте на тіло відвар елеутерококу і прийміть холодний душ. Запам’ятайте: у сауні артеріальний тиск часто падає.
Баня – чудовий засіб для загартування серцево-судинної системи. Корисна банна пара зміцнює ослаблене серце та підтримує здоров’я. Однак контрастні процедури, які здоровим людям несуть, безсумнівно, користь, часто бувають шкідливими для людини із серцево-судинними захворюваннями.
Нервова система
Нервова система швидко та короткочасно реагує на підвищену температуру сауни чи лазні. Перебування в лазні знижує кровотік у мозку, тому в деяких людей спостерігається психічна загальмованість, зниження емоційної активності, збудливості. Але не перестарайтеся, оскільки тривале перебування в парилці може викликати запаморочення, біль голови, занепокоєння, порушення сну. Зміни, що відбуваються в житті вегетативної нервової системи, позитивно відбиваються на діяльності внутрішніх органів, що мають вегетативну іннервацію: виправляється функція шлунково-кишкового тракту, переносимість холоду, збільшує апетит.
Зайва вага
Ви втомилися боротися із зайвими кілограмами, сидячи на дієтах чи займаючись шейпінгом? Додайте до цього списку відвідування лазні, і ефект буде одразу.
Бановий жар сприяє абсолютному внутрішньому очищенню організму. Разом з згодом виходять усі застоялися токсичні речовини, які шкодять організму. У фінській сауні процес потовиділення відбувається швидше, ніж у лазні, оскільки температура повітря вища, а вологість нижча. Регулярне відвідування сауни обов’язково призведе до значного зниження ваги.
Добре пропотівши, переходьте до миття тіла за допомогою мочалки. На ділянці найбільшого скупчення жирових відкладень проробіть кругові рухи, що розтирають, в результаті чого посилиться циркуляція крові в застояних жирових прошарках, що призведе до втрати зайвих кілограмів. Не забувайте, що головний масажер у лазні – це віник, завдяки якому покращується кровообіг та загальний стан здоров’я.
Ще одна порада: не пийте багато води після лазні, особливо пива та інших алкогольних напоїв. Щоб не дозволити зневоднення організму, випийте чашку трав’яного чаю. Чай краще вгамовує спрагу, ніж будь-які інші напої. Крім того, він має заспокійливу дію.