Сонячні електростанції під ключ: ціни на електрику змушують розвивати альтернативну енергетику, як бюджетні організації встановлюють сонячні електростанції.
На тлі зростання популярності електростанцій сонячних підприємств, які стали реальним драйвером зростання сонячної енергетики в Україні, поступово відбувається зростання кількості фотоелектричних установок, змонтованих у бюджетних організаціях. Основна проблема — це висока ціна обладнання, тому доводиться розраховувати на спонсорів та грантову допомогу.
Електростанція сонячна: для підприємств та бюджетних організацій як спосіб економії на електроенергії
Хоча у понад 60 медичних закладах змонтовано сонячні електростанції під ключ, в Україні поки що не спостерігається масовий перехід на альтернативні джерела енергії. Тут можна назвати кілька причин:
- Висока вартість обладнання — всі сонячні електростанції, які були встановлені в установах охорони здоров’я, були придбані коштом іноземних держав, різних благодійних фондів, спонсорів тощо.
- Низька зацікавленість керівників — завідувач однієї поліклініки займався пошуком коштів протягом півтора року, але це скоріше виняток. Керівники установ мало зацікавлені в переході на альтернативні джерела енергії, крім того, вони мають низький рівень поінформованості про їх енергоефективність.
- Перевага надається перевіреним і більш стабільним та передбачуваним резервним джерелам живлення — генераторам, сьогодні у них встановлено близько 11,2 тисячі.
Втім, ситуація може суттєво змінитись, якщо запрацюють поправки до закону, який регулює розрахунки за електроенергію. У ньому передбачено можливість проведення взаємозаліків для бюджетних організацій. Протягом дня, коли рівень генерації високий, надлишки електроенергії передаватимуться у загальну енергосистему. Потім цей переданий обсяг електроенергії відніматиметься з тієї кількості, яку медустанова отримуватиме в моменти, коли власної генерації буде недостатньо. Це дозволить набагато ефективніше використовувати мережеві сонячні електростанції — вони значно дешевші, ніж автономні. Тому можна буде встановити одразу кілька мережевих СЕС, але при цьому передбачити у проєкті можливість забезпечити автономне постачання електроенергією окремих критично важливих відділень у лікарні шляхом встановлення акумуляторних груп. Планується, що до кінця 2024 року понад 200 медичних закладів матимуть сонячні електростанції різних типів — як мережеві, так і автономні чи гібридні.
Ще одним перспективним рішенням є електростанція сонячна для підприємств комунальної сфери. Багато хто з них має досить великі майданчики, на яких можуть бути встановлені наземні сонячні електростанції. Хоча найперспективнішими, навіть не дивлячись на свою вищу ціну, виглядають саме дахові СЕС, які доводять свою економічну ефективність упродовж тривалого періоду експлуатації.